CZ | EN | RU | BG
Svatý Vlas

Pouze 5 km severně od největšího bulharského černomořského komplexu - Sluneční pobřeží se nachází malé prázdninové letovisko Svatý Vlas.
Pláž ve Svatém Vlasu
I když v menších rozměrech, ve Svatém Vlasu jsou na jednom místě soustředěny - pohodlí, luxus i krása - nutné pro jednu neuvěřitelnou dovolenou u moře. Svatý Vlas leží v severní části zálivu, u kterého se nachází Sluneční pobřeží a vilový komplex Elenite. Příroda a krajina zde vytvářejí unikátní spojení mezi sluncem, mírným klimatem, pískem, mořskou vodou a planinskými svahy. Svatý Vlas se nachází v místě, kde jižní svahy Staré planiny dosahují slané vody Černého moře.


kostel Sv. BlažejeHistorie


Již ve druhém století je známé trakijské sídliště jménem Larisa. Ve 14. století je pojmenováno podle patrona drobných obchodníků a zvířat, léčitele Svatého Vlase. Je to světec uznávaný pravoslavnou i katolickou církví, v katolické církvi známý jako Sv. Blažej.

Ve 14. století je na tomto uzemí postaveno 5 klášterů: Svatý Petr, Svatý Ilji, Svatý Andrej, Sv. Vlas, jehož jméno nosí nynější město, a dívčí klášter „Sv. Anna“. Všechny jsou zničeny v 18. století požáry, způsobenými častými nájezdy pirátů, ale jejich jednotlivé části se zde stále ještě nachází. Z doby osmánské nadvlády je známo několik názvů vesnice a všechny jsou spojené s kláštery.

Po osvobození z tureckého otroctví v roce 1886 se název osidlí mění na Svatý Vlas a je oficiálně zapsán do státního registru. Město je známé novým přístavištěm, které nabízí všechno potřebné pro milovníky jachtingu. V centru městečka se nachází množství restaurací, obchodů a kaváren s panoramatickými výhledy na moře, ideálními pro strávení přijemného večera.

Svatý Vlas je často nazýván „Novou Perlou“ bulharského Černomoří. V posledních dvou desetiletích město od základu proměnilo svůj vzhled, nejvíce co se týče infrastruktury. Přesto si však zachovalo ráz malého přímořského městečka. V roce 2006 Svatý Vlas oficiálně nabyl statut města.


náměstí ve Vlasu Noční přístaviště – Svatý Vlas